Пристъпът на мигрена може да бъде кошмарно изживяване, което сериозно да наруши ежедневието на пострадалия от него човек. Неговата продължителност може да варира между часове и дни, които обаче често са така мъчителни, че се усещат като седмици. Мигрената е проблем, от който не е никак рядко срещан и може да засегне всеки. Днес ще разгледаме подходите, които предприема конвенционалната и нетрадиционната медицина в борбата си с това неприятно състояние.
Болката при мигрена е локализирана обикновено от едната страна на главата, макар че е възможно и да е двустранна. Тя е силна, пулсираща и може да се усеща по- силно в някои чувствителни точки- например, слепоочието. Може да бъде придружена от гадене, повръщане, свръхчувствителност към светлина, звук, дори силни миризми. Пристъпът може да бъде предшестван от продромални симптоми като чести смени на настроението, повишена жажда, запек, схващания в областта на врата. При някои пациенти се наблюдава т. нар. аура, която представлява неврологичен синдром, който изчезва при поява на болката. Симптомите включват най –често зрителни смущения, но и замайване, проблеми с говора, изтръпване или слабост в едната половина на тялото или лицето. След мигренозния пристъп пациентът може да чувства силна умора и объркване, макар това съвсем да не е задължително.
Усилията на традиционната медицина са насочени към облекчаване на главоболието и гаденето. Изписват се аналгетици и антиеметични средства против гаденето. При тежки пристъпи се използват триптани, ергоалкалоиди или стероиди. Триптаните, за разлика от останалите медикаментозни средства, са с по- специфично действие и по- малки странични ефекти. Могат да се приемат под формата на таблетки или венозно, като обикновено действието настъпва сравнително бързо. Важно е обаче да се следват предписанията на лекуващия лекар. Този клас медикаменти се прилагат в ранните етапи на пристъпа и не се препоръчват при пациенти със сърдечно- съдови заболявания. В някои случаи се прибягва и до терапия с профилактична цел, включваща бета- блокери, антиепилептични средства, трициклични антидепресанти.
Ефективна е комбинацията от Шуслерови соли №5 и №7. Те могат да се разтворят във вода или да се смучат под езика. Препоръчва се масаж на слепоочията и челото с Шуслеров мехлем №7.
Можете да включите и хомеопатични средства към лечението на мигренозния пристъп.
Приемът на Nux Vomica облекчава гаденето и повръщането, влияе добре и на мигрена с фото- и фонофобия. Belladonna е препарат, който се препоръчва при мигрена с болка отдясно.
В помощ може да ви бъде и билколечението. Ментата се прилага освен във вид на запарка и под формата на инхалации. Ефективна е и локалната терапия с ментово масло- трябва само да втриете в зоната и слепоочията и скоро след това ще усетите благотворния ефект.
Джинджифилът е познат открай време със своите антиеметични свойства- освен това обаче има и противовъзпалителен и болкоуспокояващ ефект. Можете да си приготвите вкусна джинджифилова напитка в домашни условия. Необходим ви е настърган корен от джинджифил, две чаши кипяща вода, мед и лимон. Залейте корена с горещата вода, изчакайте да изстине и добавете меда и лимона.
Билката моминска вратига е особено ефективна при овладяването на мигренозните пристъпи. Мощният й ефект се свързва с високото съдържание на партенолид- вещество, отличаващо се с противовъзпалителен и съдосвиващ ефект. Защо това е ефективно? Защото се счита, че една от причините, причиняваща мигрена е отделянето на биоактивни вещества, водещи до разширяване на кръвоносните съдове в мозъка. Това дразни нервните окончания, намиращи се по протежение на тези съдове и това се усеща като болка. Моминската вратига има толкова изразено действие от една страна, поради това, че действа като вазоконстриктор и от друга- поради това, че стопира секрецията на веществата, водещо до вазодилатация.
Допълнителният прием на витамини от групата B и магнезий се свързват с намаляване честотата и силата на отделните пристъпи. Можете да си ги набавите под формата на хранителни добавки или като консумирате храни, богати на тях. Отделянето на време за релакс и почивка също е от голямо значение. Някои медикаменти като оралните контрацептиви могат да предизвикат мигрена, поради което употребата им не е подходяща при такива пациентки. Консумацията на шоколад, кофеин, зрели сирена и храни, съдържащи изкуствени подсладители или мононатриев глутамат също могат да влошат състоянието. Алкохолът е известен със съдоразширяващото си действие, поради което е добре да се избягва.
Автор:Д.Пенева
Снимки:pixabay.com
Статията "Как да се спасим от желязната хватка на мигрената? Традиционни и алтернативни методи на лечение." все още не е коментирана.
Бъдете първият коментирал тази статия в Marvi.bg!
Успешно добавихте продуктът във Вашия списък с любими!